Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Alanında Verilen Ödüller

• Nermin Abadan Unat

• Şirin Tekeli

• Dicle Koğacıoğlu

• Ferhunde Özbay

Nermin Abadan Unat Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Ödülü

Türkiye’de bir ilk olan çalışmalarıyla toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinin gelişmesine katkı sunan “Hocaların Hocası” Nermin Abadan Unat’ın 100. yaşını kutladığı 2021 yılı itibariyle Mülkiyeliler Birliği tarafından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi lisans öğrencilerine Nermin Abadan Unat Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Ödülü verilecektir.

Mülkiyeliler Birliği tarafından Türkiye’de siyaset bilimi ve sosyoloji disiplininin öncülerinden, Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin ilk kadın asistanı, doçenti ve profesörü olan Prof. Dr. Nermin Abadan Unat adına, her yıl, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri tarafından toplumsal cinsiyet çalışmaları alanında yazılmış olan makalelere Nermin Abadan Unat Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Ödülü verilecektir.

Nermin Abadan Unat Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Ödülü, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri arasında toplumsal cinsiyet çalışmaları alanında özgün araştırma faaliyetlerini desteklemek ve lisans öğrencilerini, bu alanda bilimsel çalışmalara özendirmek amaçlanmaktadır.

Takvim

Makalelerin son teslim tarihi: 15 Ağustos 2021

Sonuçların açıklanma tarihi:  6 Eylül 2021

Ödül Töreni: 18 Eylül 2021

Ödülle ilgili ayrıntılı bilgi için: https://mulkiye.org.tr/nermin-abadan-unat-toplumsal-cinsiyet-calismalari-odulu/

Şirin Tekeli Araştırma Ödülü 2021

Şirin Tekeli Araştırma Ödülü, Türkiye’de toplumsal cinsiyet odaklı araştırmaları desteklemeyi ve teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Ödül, doktora öğrencileri ile doktora derecesini tamamlamasının üzerinden en fazla 15 yıl geçmiş tüm araştırmacılara açıktır. Gönderilen araştırma önerileri, üniversiteler arası bir seçici kurul tarafından uluslararası akademik kriterler temel alınarak değerlendirilir. Ödül miktarı, ödüle layık görülen toplam araştırma sayısına bağlı olarak seçici kurul tarafından belirlenecektir.

Önerilecek olan araştırma konusu Türkiye’de toplumsal cinsiyet odaklı ve özgün olmalıdır.

Başvurunun dili Türkçe veya İngilizce olmalıdır.

Başvurular elektronik olarak sirintekeliodulu@sabanciuniv.edu adresine iletilmelidir.

Son başvuru tarihi 8 Ekim 2021’dir. Sonuçlar Aralık 2021’de düzenlenecek çalıştayda duyurulacaktır.

Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü

Dicle Koğacıoğlu Makale Ödülü, 2009 yılında aramızdan ayrılan meslektaşımız, arkadaşımız, sosyolog Dicle Koğacıoğlu anısına Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nin de desteğiyle SU Gender tarafından verilen bir makale ödülüdür.

Ferhunde Özbay Makale Ödülü

2010 yılından bu yana verilen ödülün amacı, Türkiye üzerine toplumsal cinsiyet odaklı araştırmaları desteklemek ve genç araştırmacıları teşvik etmektir. Ödül, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile yüksek lisans derecesini son iki yıl içerisinde almış araştırmacılara açıktır. Gönderilen makaleler anonim olarak, üniversitelerarası bir seçici kurul tarafından değerlendirilir. Ödüller her yılın Aralık ayında düzenlenen bir konferans ve törenle kamuoyuna duyurulur.

İlki 2018’de “Gecekondu Mahallelerinde Süreğen Göçmenlik Halleri” başlıklı çalışmasıyla Leyla Bektaş Ata’ya değer görülen Ferhunde Özbay Makale Ödülü, Özbay’ın da kuruluşunda bulunduğu Nüfusbilim Derneği tarafından veriliyor.

Ayrıntılı bilgiye Nüfusbilim Derneği web sitesinden ( http://www.nd.org.tr/) ulaşılabilir.