Biz
Kimiz

Toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları, cinsiyet eşitsizliğini, ataerkilliği, ikili cinsiyet rejimini eleştiren ve sorgulayan bir alan ve disiplin olarak 1960’ların ikinci yarısında özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Büyük Britanya’da toplumsal mücadele hareketlerinin en önemlilerinden biri olan feminist hareketin sağladığı destekle gelişti ve görünürlük kazandı.

Kanada’da üniversitelerin yarısında lisans ve yüksek lisans düzeyinde kadın çalışmaları programları sürdürülmekte; üniversitelerin % 75’inde ise mutlaka bir kaç kadın konulu ders bulunuyor.

Devamını Oku

Yeni Yayınlar

siyasetin-cinsiyeti.jpg

 Siyasetin Cinsiyeti Cinsiyetçiliğe Karşı Kadın Hakları Siyaseti

Siyasetin Cinsiyeti, kadınların siyasal hayata katılımının önündeki engelleri, cinsiyet eşitliği mücadelesinde kadınların yapabileceklerini, dünyada ve Türkiye’de birikmiş tecrübeleri….

Devamını Gör

pinar-melis-ev-kapak.jpg

EV:
Tarihsel, Toplumsal Bir Mekan Olarak Anlamı ve Dönüşümü

Ev, fiziksel bir mekân olmanın ötesinde, özel alanın, mahrem olanın, güvenlik ve ait olma hislerinin, dört duvarı yuvaya dönüştüren yaratıcı eylemin yöneldiği, bazen ayrılmak bazense geri dönmek istenen bir yer..

Devamını Gör

feminst olan politiktir ön yüz

Feminist Olan Politiktir

Kitap, kadın çalışmaları alanında feminizmin düşünme, yazma, ilişkilenme biçimleri üzerine çalışırken, yolu Yıldız Ecevit’le kesişmiş, sayısız mekanda ve zamanda…

Devamını Gör

kadınlık durumu fınal

Yaşamı Üretmek
Bütüncül Bir Feminist Teoriye Doğru

Bu kitapta esas olarak toplumsal yeniden üretim yaklaşımını konu ediyorum. Ayrıca, toplumsal yeniden üretim yaklaşımının…

Devamını Gör